محصولات گانودرما( قهوه های گانودرما) شامل محصولاتی هستند که در آن ها عصاره قارچ گانودرما به صورت کاملا علمی و با تکنولوژی پیشرفته و روز دنیا به کار رفته که از جمله مهترین این محصولات میتوان انواع قهوه های گانودرما را نام برد . در ادامه به معرفی کامل و جامعی از این گیاه معجزه آسا میپردازیم

قارچ گانودرما چیست؟

گانودرما نوعی قارچ قهوه‌ای رنگ با پوسته ای شفاف می‌باشد که از چهار هزار سال پیش در کشور چین و کشورهای آسیای شرقی به عنوان گیاهی شفابخش و دارای اثرات داروئی فراوان کاربرد داشته است. در فرهنگ چینی ، به این گیاه نام لینگژی ( لینگشی ) داده اند که به معنی قدرت معنوی می‌باشد . در کشور ژاپن نیز آن را با نام ریشی ( جان افزا ) می‌شناسند که به معنای پادشاه گیاهان است . همان طور که میدانیم در فرهنگ هر دو کشور چین و ژاپن ، برای زندگی طولانی همراه با سلامت جسم و روح اهمیت بسیار زیادی قائل شده اند و استفاده از گیاهان دارویی خاص در علوم طب این کشورها رواج بسیاری دارد تا جائی که گانودرما به یک گیاه خاص تبدیل شده است .

( گیاه پادشاهان ، پادشاه گیاهان )

 

قارچ گانودرما

چگونه گانودرما سلامت انسان را بهبود میبخشد ؟

شاید فکر کنیم متون پزشکی باستان قابل اعتماد نیستند . اما جالب است بدانید که حتی تحقیقات مدرن هم بسیاری از یافته های گذشته درباره گیاه گانودرما را اثبات کرده اند . دانشمندان چینی تحقیقات روی ساختار شیمیایی و تاثیرات دارویی گانودرما را از دهه 1950میلادی آغاز و با مطالعات بالینی اعتبار یافته های خود را تایید کرده اند . محققان چینی ، ژاپنی ، کره ای و ایالات متحده ، یک انجمن تحقیقات بین المللی گانودرما تشکیل داده و تحقیقات خود در این حوزه را گسترش داده اند .

محققان درباره تاثیرات درمانی گانودرما روی سیستم جریان خون ، سیستم عصبی ، سیستم ایمنی و همچنین تاثیرات ضدسرطانی آن تحقیقات بسیاری انجام داده و نشان داده اند که این گیاه میتواند : گردش جریان خون را بهبود بخشد ، اعصاب را آرام کند ، سیستم ایمنی را تقویت کند ، احتمال درمان سرطان را افزایش دهد . بدن انسان بر پایه این چهار سیستم عصبی اصلی عمل می کند . اگر یکی از آنها تعادل خود را از دست بدهند فرد بیمار می شود . گیاه گانودرما به تنظیم و حفظ تعادل سیستم های بدن کمک میکند ، ثبات بدن را حفظ کرده و توازن بین شرایط داخلی و خارجی بدن را حفظ میکند . علاوه بر این ، گانودرما در بدن انسان تاثیرات مهم دیگری  هم دارد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

سم زدایی و انرژی دهی به بدن : گانودرما می تواند سموم انباشته در بدن ناشی از مصرف داروها ، آنتی بیوتیک ها ، مسکن ها و داروهای ضدالتهاب را از بین ببرد . به همین خاطر ، برای حفظ تعادل بدن نقش مهمی در سم زدایی دارد . دردنیای مدرن امروز افراد در معرض فشارهای بسیار ناشی از تنش های روزانه ، بیخوابی ، سرگیجه ، خستگی مفرط و ازدست دادن اشتها قراردارند .ژرمانیوم ارگانیک به سیستم جریان خون کمک میکند تابیش از یک و نیم برابر اکسیژن بیشتری جذب کند . بعلاوه ، متابولیسم بدن را افزایش داده و روند پیری را کُند می کند . براساس تحقیقات پزشکان ژاپنی ، غلظت ژرمانیوم ارگانیک درگانودرما حدود 800 تا 2000 pm  است که 4 تا 6 برابر بیشتر از جینسینگ است .

کُندشدن روند پیری : همچنین ، گانودرما حاوی پلی ساکاریدهاست که به تقویت سیستم ایمنی کمک میکند . درنتیجه ، تاثیرات ماندگار گانودرما سلامت انسان را تقویت کرده ، سرزندگی و نشاط داده و سیستم ایمنی را بهبود میبخشد . به این ترتیب ، صراحتا می بینید که گانودرما باعث کُندی روند پیری میشود .

افزایش انرژیبیشتر بدانید

قارچ گانودرما لوسیدوم  (Ganoderma lucidum)  یک قارچ شناخته شده از نظر تاریخی ، باستانی و دارویی است . این قارچ بدلیل خواص درمانی متعدد به عنوان بهترین قارچ دارویی در جهان لقب گرفته است . طبع گانودرما لوسیدوم سرد و تر بوده و حاوي حدود ۴۲۲ ترکيبات فعال زيستي مختلف است که هر یک بسيار ارزشمند هستند و به طور عمده این ترکیبات عبارتند از : تري ترپنها ، پليساکاريدها ، نوکلئوتيدها ، استرولها ، استروئيدها ، سوپراکسید دیسموتاز ، ژرمانیوم ارگانیگ ، پروتئينها ، پپتيدها و عناصر کمياب  که در ادامه به صورت خلاصه به نقش هر یک از این ترکیبات در بدن اشاره می کنیم :

  • تری ترپن ها: (Terpène) : در اين قارچ حداقل ۱۴۲ نوع تري ترپن گزارش شده است که يکي از مهمترين آنها انواع گنودريك اسيدها هستند . تری ترپن به بهبود عملکرد گوارشی کمک می کند . ضد آلرژی و ضد التهاب و ضد تومور است.
  • پلی ساکارید ها : به خوبی سطوح کلسترول نامطلوب بدن را کاهش میدهد. چربی را از بین میبرد. سیستم ایمنی را تقویت میکند و سلول های سرطانی را متوقف می کند.
  • استرول ها (Sterols) : استرول گیاهی (فیتواسترول)دارای یک خاصیت اصلی بوده، به طوریکه به کاهش کلسترول کمک می کند. براساس گزارش های موسسه ملی قلب، ریه و خون در ایالات متحده، اضافه کردن ۲ گرم از استرول گیاهی به رژیم روزانه ممکن است باعث کاهش ۵ تا ۱۵ درصدی کلسترول شود.
  • استروئیدها : در بدن دو نقش مهم بازی می‌کنند اول انابولیک دوم اندروژنیک. انابولیک اثراتی می‌باشد که باعث رشد توده عضلانی در بدن می‌شوند .
  • سوپراکسید دیسموتاز : این ماده برای آنتی اکسیدان ها موثر است ضد رادیکال های آزاد و ضد پیری است و روند پیری سلول را کند و جوانسازی را تسریع می کند.
  • ژرمانیوم ارگانیگ : این ماده معدنی کمیاب گردش جریان خون را بهبود میبخشد. انرژی را افزایش می دهد ،مانع خستگی می شود و سیستم ایمنی را تقویت میکند و سموم بدن را دفع میکند.

خواص گانودرمااگر بخواهیم لیستی از مواردی که گانودرما در بهبود و حتی درمان آن ها موثر است ، ذکر کنیم ، این لیست شامل موارد زیر خواهد بود :

میگرن ، ایدز ، روماتیسم و آرتروز ، عفونت ادراری ، پارکینسون ، فشار خون ، حساسیت ، نازایی ، تیروئید ، کبد چرب ، ناراحتی های کبد ، آکنه ، آسم ، نقرس ، سرطان بویژه سرطان پروستات و سینه ، تقویت دستگاه ایمنی ، استرس و اضطراب و افسردگی ، قند خون ، مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS)

خاصیت ضد سرطانی گانودرما : این ویژگی از طریق کاهش التهابات ، افزایش فعالیت گلبول‌های سفید خون ( که در مبارزه با سرطان و بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان مؤثر است ) و جلوگیری از رشد تومورها انجام می‌گیرد  . در پیشگیری و بهبود برخی سرطان‌ها مانند سرطان سینه و سرطان پروستات مؤثر است . قارچ گانودرما بر روی هورمون تستوسترون تأثیراتی دارد . مطالعات گسترده ای صورت گرفته تا تأثیر این قارچ بر روی سرطان پروستات مشخص شود  . از جمله این آزمایشات می توان به آزمایش تانچلی لا در چین اشاره نمود که مشخص نمود که گانودرما به جهت اثر بر روی هورمون های تستسترون میتواند تا ۶۲٪ به بهبود  سرطان پروستات  کمک کند  .

خاصیت تقویت دستگاه ایمنی گانودرما : قارچ گانودرما محتوی ترکیبات آلی است که تأثیرشان در تقویت سلول‌های دستگاه ایمنی و افزایش سلامت دستگاه ایمنی به اثبات رسیده است . این قارچ باعث تحریک و بهبود عملکرد سیستم ایمنی شده و با توجه به خواص  آنتی وایرال و آنتی باکتریال ، موجب کاهش احتمال ابتلا به عفونت به خصوص عفونت در دستگاه گوارش و روده خواهد شد .

تقویت سیستم ایمنی

خاصیت ضد افسردگی : ازجمله خواص این قارچ می‌توان به کاهش خستگی و افسردگی  اشاره کرد که نتیجه بهبود کیفیت زندگی است . باتوجه به مطالعه انجام شده بر روی ۱۳۲ فرد مبتلا به ضعف اعصاب ، پژوهشگران دریافتند در اثر مصرف ۸ هفته‌ای  قارچ گانودرما ، خستگی افراد کاهش یافته و افراد بیشتر احساس تندرستی می‌کنند .

ضد افسردگی

کنترل قند خون : عصاره گانودرما لوسیدم به عنوان درمان جایگزین برای دیابت شناخته میشود .  همانطور که در بالا اشاره شد قارچ لوسیدم حاوی ترکیبات موثر پلی ساکارید ها ، پروتئین ها ، پروتئوگلیکان ها و تریترپنوئیدهای خاص می باشد که روی کاهش قند خون موثراند . پلی ساکاریدهای این قارچ با افزایش سطح انسولین و کاهش سطح قند پلاسما روی دیابت موش ها اثر مثبتی دارند و  پروتئوگلیکان ها با بازدارندگی از آنزیم پروتئین تیروزین فسفات از ۱B  در درمان دیابت نقش دارند. این قارچ به شکل مکمل و همزمان با مصرف داروهای اصلی باید مصرف گردد . همچنین گانودرما لوسیدم بسیاری از عوارض جانبی بیماران دیابتی را میتواند برطرف نماید .

قند خون

 ام اس : گانودرما لوسیدوم با خاصیت آداپتوژن سازی خود تاثیر بسیار مثبتی بر بیماری ام اس دارد . آداپتوژن سازی موجب کاهش حملات سیستم ایمنی به سلول های عصبی می شود. که تاثیر بسیار زیادی در کنترل بیماری دارد. و به همین دلیل گانودرما و ام اس ارتباط بسیار زیادی با یکدیگر داشته و می تواند نقش موثری در کنترل این بیماری ایفا کند.

تاثیر گانودرما روی کبد چرب : گانودرما لوسیدوم به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیاد آنتی اکسیدان می باشد باعث ترمیم سلولهای کبدی شده و به بازسازی آن کمک  می کند . همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی مانع از ایجاد التهاب در کبد می شود .

تقویت کلیه : گانودرما لوسیدوم برای تقویت کلیه می تواند کارکردهای این عضو مهم را تقویت کند . اسید نوکلئیک موجود در آن کلیه را تقویت می کند تا بتواند سموم را خنثی سازد . گانودرما پروتئین موجود در ادرار را کاهش می دهد و کلسترول را تجزیه می کند.

تاثیر گانودرما روی آکنه : این گیاه دارویی به دلیل وجود مقادیر بالای ژرمانیوم ارگانیک و سایر مواد معدنی در بافت خود ، قابلیت سم زدایی بالایی دارد . به همین خاطر است که مصرف گانودرما پوست را شفاف تر می کند . لازم به ذکر است که طی فرآیند سم زدایی سموم اضافی از طریق پوست ( معمولا به شکل جوش ) دفع می شود . بعد از تکمیل سم زدایی ، آکنه بصورت خودکار کاهش میابد . این یک فرآیند کاملا طبیعی است . همچنین همانطور که در بخش های بالا اشاره شد ، مصرف قارچ گانودرما می تواند سیستم ایمنی را تقویت کند و جریان خون را بهبود بخشد . این کار در نهایت منجر به بهبود وضعیت آکنه می شود .

بهبود آسم : اینترفرون آلفا ، اینترفرون بتا و سلول های لنفاوی از تنظیم کننده های سیستم ایمنی بدن هستند . این گروه سلول های ایمنی بیش فعال را سرکوب کرده و سلول های ضعیف تر را تقویت می کنند . به این ترتیب سیستم ایمنی پیچیده بدن حفظ می شود و توازن می یابد  .گانودرما می تواند اینترفرون آلفا و اینترفرون گاما را تقویت کند و به همین خاطر در بهبود آسم موثر است .

آسم

تاثیر روی نقرس : از دلیل اصلی ابتلا به بیماری نقرس افراط در مصرف پروتئین های حاوی پورین مانند گوشت قرمز می باشد . زمانی که پورین بیش از حد جذب می کنیم اسید اوره افزایش می یابد . دلیل دوم ابتلا به این بیماری عملکرد ضعیف برخی اعضای بدن است که منجر به تولید بیش از حد اوره در بدن ، مشکل متابولیسم و از بین بردن اسید اوره و یا ترکیبی از هر دو مورد می باشد . برای کنترل و درمان بیماری نقرس باید اعضایی مانند کبد و پانکراس تقویت گردد . ( اعضای مرتبط با اسید اوره ) گانودرما لوسیدم می تواند اعضای داخلی بدن را تقویت کرده و متابولیسم اسید اوره را متوازن سازد . همچنین گانودرما قرمز به عنوان سم زدای قوی عمل کرده و میتواند در دفع و پاکسازی بدن از اسید اوره نقش قابل توجهی داشته باشد .

درمان و بهبود پیسی یا ویتیلیگو : گانودرما با خاصیت آداپتوژن سازی ، موجب تعادل در بدن میشود . در نتیجه حملات ناشی از سیستم ایمنی بدن که در بیماری پیسی با حمله به سلولهای تولید رنگدانه در پوست رخ میدهد تا حد بسیار زیادی کنترل می شود .

بهبود پارکینسون : تحقیقات انجام شده نشان داده اند که ترکیبات موجود در  گانودرما لوسیدوم دارای کنش های داروشناختی گسترده ای از جمله ایجاد تعادل در سیستم ایمنی هستند . این ترکیبات التهاب را از بین می برند ، تولید انرژی میتوکوندری را افزایش می دهند و رادیکال های آزاد را از بین می برند . همچنین ترکیبات موجود در گانودرما بعد از ایسکمی مغزی مانع از تخریب نورون ها می شود .

پارکینسون

 درمان و پیشگیری ایدز : مقادیر بالای تری ترپن های موجود در قارچ گانودرما لوسیدوم دارای خواص ضد ویروسی ، ضد باکتری و ضد قارچی قوی بوده و با از بین بردن ویروس HIV جهت پیشگیری و درمان ایدز مفید می باشد .

تقویت و افزایش رشد مو : قارچ گانودرما قرمز به دلیل خواص ضد التهابی که دارد موجب بهبود گردش خون در بدن شده و با تقویت فولیکول های مو به افزایش رشد و تقویت  موی سر کمک شایانی می کند . این افزایش گردش خون در پوست سر از سفیدی زودرس مو ها نیز جلوگیری می کند . همچنین از آنجایی که  استرس و رادیکال های آزاد از دلایل اصلی ریزش مو هستند و قارچ گانودرما غنی از آنتی اکسیدان هاست ، گانودرما رادیکال های آزاد را از بین برده و با درمان استرس به درمان ریزش مو کمک می کند.

رشد مو